Pohár ČEZ

Již tradiční akce nejvýznamnějšího sponzora jihočeských kynologů Pohár ČEZ proběhla souběžně s Pohárem města opět ve velmi pohodovém duchu na cvičišti v Hluboké nad Vltavou za účasti psovodů z celé ČR.

Pohár ČEZ
Jaroslav Sedlák 30.10.2011 10139x

Nejenže přesně úderem deváté hodiny byl závod zahájen, ale podle rozpisu i přesně v 18.00 bylo provedeno vyhlášení výsledků. V kategorii ZZP1, ve které se bojovalo o obří pohár města Hluboké, startovalo šest psovodů a zvítězila pražská Terezka Janovská s málo vídaným plemenem krátkosrsté kolie Aylou o tři body před zkušeným Milošem Plačkem z Hradce Králové s německým ovčákem Fidem. Třetí se umístila naturalizovaná Jihočeška Martina Trollerová s bernskou salašnicí Alicí, když za sebou zanechala zkušené profesionály z Plzně, Olomouce i Krkonoš. Kategorie ZZP1 tedy byla záležitostí ryze velkých plemen na rozdíl od Poháru ČEZ, probíhajícího podle mnohem náročnějších požadavků zkoušky ZZP2. V této kategorii tentokrát doslova kralovali malí všudybylové překypující intenzívní touhou po nalezení všech pěti pohřešovaných osob. Z dvanácti zúčastněných byla polovina výrazně menšího vzrůstu od jackrussela Diega až po vítězku Bessy. Stupně vítězů ZZP2 tedy obsadily tři ženy: zlatá Jitka Smělá s kříženkou Bessy, stříbrná Hedvika Češková s mladičkou stafbulkou Gasinou a bronzová Pražanda Jarmila Pávková s kříženkou Arankou. Ani stafordšírka Bastyla loňského vítěze Rudy Procházky na čtvrtém a kříženka Amálka Slovenky Júlie Bukovinské na pátém místě velikostí nikoho jistě neohromí, takže první opravdu velké zvíře byla až buvierka Agnes Báry Andělové, která na šestém místě uzavírala úspěšnou první polovinu startovního pole se splněným limitem vysněné zkoušky ZZP2. V plnění speciálů si všichni zúčastnění často sáhli až ke dnu svých psychických i fyzických schopností, když po absolvované poslušnosti v půlhodinovém intervalu museli plnit požadavky obou speciálů. V temných prostorách zchátralé cihelny byli variantou 1:4 donuceni všichni vybrat předepsaný limit až do poslední minuty včetně skladových prostor doslova přeplněných nejrůznějšími materiály. A po pouhé půlhodince oddychu již nastupovali k venkovnímu skladu stavebního materiálu se čtyřmi ukrytými osobami včetně dvaapůlmetrové výšky. Účastníci někdy z hodně vzdálených míst přesvědčili každého diváka, že nepřijeli zbytečně a že případný dílčí neúspěch byl vysloveně sportovního charakteru, většinou jdoucí na vrub chybného přístupu psovoda. Samozřejmě nejdůležitější není ani tak umístění jako pocit z dobře uspořádané akce, ve které mají možnost dobře připravení psi se plně projevit. A taková akce ve sváteční den 28.10.2011 na Hluboké proběhla, takže pořadatelům i figurantům patří závěrečné poděkování za osobní obětavost.