Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jihočeši v historii


Výcvik československých záchranných psů má nejhlubší a historicky nejstarší kořeny v jižních Čechách, jmenovitě pak v Českém Krumlově.
Jihočeská záchranná brigáda kynologů stojí na historických základech 2. brigády záchranných psů ČSSR, která v pozměněné organizační struktuře funguje na území Jihočeského kraje nepřetržitě již od roku 1972.Tato brigáda tehdy vznikla jako druhá v republice po vzoru 1. Čs. brigády záchranných psů založené v Příbrami. Ta byla ustavena jako zkušební projekt na dobu jednoho roku u Uranových dolů Příbram a jejím posláním mělo být provádění záchranných prací při neštěstích v dolech.

Po splnění tohoto jednoročního tematického úkolu byla činnost této první brigády prověřena na zkouškách záchranných prací v Holandsku, vyhodnocena vedením Uranových dolů a její existence oficiálně ukončena. Je dnes příznačné, že jediný účastník tehdejšího projektu Rudných dolů, který pracuje v záchranářské činnosti dosud, je Vladimír Kuchta ze severočeského Žatce, v současnosti zastávající funkci prezidenta Svazu záchranných brigád.

Českokrumlovská brigáda záchranných psů zahájila záchranářský výcvik i další související zdravotnickou činnost při Červeném kříži již v roce 1968, ale oficiálně byla založena ustavující schůzí až 17.2.1972. Bez ohledu na střídavé zařazení tohoto specializovaného výcviku do organizační struktury Československého červeného kříže, Svazu chovatelů drobného zvířectva, Svazarmu či Českého kynologického svazu přetrvává až do dnešních dnů pod současným názvem Jihočeská záchranná brigáda kynologů. Stala se tak již při svém vzniku skutečnou první amatérskou základnou kynologů-záchranářů v Československu.

Prvním instruktorem této brigády byl velmi známý příbramský kynolog Georg Pokrovskij, dnes žijící trvale v Berlíně. Český Krumlov se stal i dějištěm historicky prvních zkoušek záchranných psů v Československu, konaných podle tehdejšího zkušebního řádu vzápětí po jejich schválení a zařazení v říjnu 1977.

Vítězně z nich vyšli první tři nositelé československých zkoušek záchranných psů 1. stupně: boxer Luis z Jihočeských nížin psovoda Jaroslava Sedláka a němečtí ovčáci Perry z Marušky psovoda Jana Bürgera a Eddy Jipor psovodky Julie Hechtbergerové. V Českých Budějovicích proběhlo i historicky první československé mistrovství republiky a v Českém Krumlově i první a nakonec i jediné mistrovství federální. Od té doby se již v jižních Čechách konala celá řada významných celostátních akcí a přeborů.