Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Národní zkušební řád SZBK ČR

Zkušební řád SZBK ČR platný již od 1.1.1997 obnáší sestavu zkoušek, zahrnující všechny směry záchranářské činnosti za pomoci psů.

Kromě základních prací v sutinách pobořených domů se jedná o náročné vyhledávací práce v terénech, v lavinových polích, práce na vodních plochách a stopařské práce. Zkoušky jsou označeny zkratkou druhu a číslem uvádějícím stupeň této zkoušky. Národní zkušební řád SZBK ČR se ve svém obsahu zabývá vyhledáváním nejen živých osob, ale i cadaverů. Tento fakt staví české záchranáře sice do skupiny menšího počtu organizací, které tento výcvik ve světě podstupují, ale jsou tím rovněž zařazeni na špičku výkonnosti. Zcela pochopitelně jsou pak psovodi z jejich řad při praktických zásazích těmi nejžádanějšími. Národní zkušební řád vychází také z předpokladu, že do svazu nevstupují a záchranářskou činností se nezabývají většinou již úplní začátečníci, ale zpravidla vyspělejší psovodi, kteří ideály pomoci bližním přijali za svou osobní filozofii. Dalším základním kamenem tohoto zkušebního řádu je fakt, že počítá s rozhodčími, kteří mají nejen dostatek kvalifikačních předpokladů a zkušeností, ale zejména cit pro situaci, cit pro základní požadavky záchranářské činnosti, cit pro to, kvůli čemu stále sílící řada kynologů preferuje neskonalou dřinu záchranařiny před ryze sportovní činností...

ZZZ

Vstupní zkouška

ZZZ  Zkouška záchranářské způsobilosti

Jedná se o prvotní přezkoušení psa, při němž se prioritně posuzují jeho schopnosti v závislosti na možném budoucím využití v některém ze směrů záchranářského výcviku. Proto je také nazývána vstupní zkouškou a je především určena pro čekatele členství ve Svazu záchranných brigád kynologů.

ZZP1,2,3

Zkouška záchranných prací 1. - 3. stupeň

Nejzákladnější směr výcviku záchranných psů je přezkušován ve třech obtížnostních stupních.  V prvním stupni řeší pes klasické spodní úkryty zavalených živých osob, ve druhém stupni prokazuje schopnost pracovat i ve ztížených podmínkách, např. při práci v noci. Ve třetím stupni řeší nejen nejobtížnější úkryty osob ve výškách, ale vyhledává již i neživé osoby (vzorky mrtvého pachu).

ZZP1  Zkouška záchranných prací 1. stupeň

ZZP2  Zkouška záchranných prací 2. stupeň

ZZP3  Zkouška záchranných prací 3. stupeň

 

ZLP1,2,3 Zkouška lavinových prací 1. - 3. stupeň

Obdoba záchranných prací v zimní modifikaci prováděná opět ve třech obtížnostních stupních. Psovod pracuje na lyžích nebo na sněžnicích, takže spolupráce ve dvojici se psem je zde poněkud obtížnější. Jednotlivé stupně zkoušek jsou opět rozlišeny nejen co do předkládaných úkolů, ale především jsou rozlišeny náročností terénu. Třetí stupeň probíhá jako přebor lavinových prací v rámci Českého poháru.

ZLP1  Zkouška lavinových prací 1. stupně

ZLP2  Zkouška lavinových prací 2. stupně

ZLP3  Zkouška lavinových prací 3. stupně

 

ZVP1,2,3 Zkouška vodních prací 1. - 3. stupeň

Dosud nejmladší výcvikový směr záchranných prací se co do způsobu prováděné činnosti od předcházejících výrazně odlišuje. Při vyhledávání utonulých osob leží pes vedle psovoda na přídi člunu a čicháním po vodní hladině lokalizuje přítomnost utonulé osoby pod hladinou zaštěkáním v místě nejsilnějšího pachu. Třetí stupeň probíhá jako přebor vodních prací v rámci Českého poháru.

ZVP1  Zkouška vodních prací 1. stupně

ZVP2  Zkouška vodních prací 2. stupně

ZVP3  Zkouška vodních prací 3. stupně

ZTV1,2,3 Zkouška terénního vyhledávání 1. - 3. stupeň

Zkouška terénního vyhledávání prověřuje opět ve třech stupních připravenost psa pro vyhledávání osob ve velmi obtížně prostupných přírodních terénech, kde je vyhledání pohřešovaných osob bez použití psů naprosto nemyslitelné. Ve 3. stupni musí psovod navíc prokázat zcela samostatnou práci v terénu vytyčeném pouze souřadnicemi GPS.

ZTV1  Zkouška terénního vyhledávání 1. stupně

ZTV2  Zkouška terénního vyhledávání 2. stupně

ZTV3  Zkouška terénního vyhledávání 3. stupně

ZZS 1,2,3 Zkouška záchranného stopování 1. - 3. stupeň

Tato zkouška ve třech obtížnostních stupních prověřuje schopnost psa najít pohřešovanou osobu poněkud odlišným způsobem. Jedná se o nalezení osoby po sledování trasy jejího pohybu terénem. Pes osobu vyhledává na základě jejího pachu uloženého do paměti po tzv. nasumování z předmětu hledané osoby. Než se však po stopě dopracuje k osobě, ležící na konci, musí řešit celou řadu obtížnostních prvků (zlomení stopy v pravých či ostrých úhlech apod.).

ZZS1  Zkouška záchranného stopování 1. stupně

ZZS2  Zkouška záchranného stopování 2. stupně

ZZS3  Zkouška záchranného stopování 3. stupně

ZZP/C, ZLP/C, ZVP/C, ZTV/C Speciální zkoušky Cadaver

Ve speciálních zkouškách (C) všech čtyř záchranných výcvikových směrů je pes přezkušován z vyhledávání a označování nálezů již neživých osob. Zkoušky se od sebe liší prostředím a prověřují práci ve dne i v noci. Jsou určeny především pro praktické využití psů a neobsahují již disciplíny poslušnosti.

ZZP(C) Zkouška záchranných prací Cadaver

ZLP(C) Zkouška lavinových prací Cadaver

ZVP(C) Zkouška vodních prací Cadaver

ZTV(C) Zkouška terénního vyhledávání Cadaver

 


Aktuálně

Sutinový trénink Olomouc

Na posledním zasedání OKK jsme od GŘ HZS dostali nabídku sutinových tréninků v bouraných kasárnách v Olomouci.
Na posledním zasedání OKK jsme od GŘ HZS dostali nabídku sutinových tréninků v bouraných kasárnách v Olomouci.
4.7.2022 14:03

Vytvoření osobního výcvikového plánu

pro rok 2022
Pro správné směřování všech zkoušek, akcí a tréninku je potřeba vyplnit svůj osobní výcvikový plán, který výcvikářce Janě Šmídové nesmírně pomůže při tvorbě pracovní náplně všech akcí.
14.1.2022 18:59

Vystavení certifikátu k výkonnostní třídě

Informace od výcvikářky SZBK, případní zájemci pošlete své požadavky vedoucímu brigády
23.10.2021 17:07

Zkoušky IRO Maďarsko

Pozvánka na mezinárodní zkoušky IRO, které se konají 5. - 7.11. v Maďarsku
1.10.2021 08:08

... přejít na aktuality

Nejbližší akce