• popis
Aktuality
20.3.2017 - Aktuality
Výkonná rada IRO rozhodla, že od r. 2017 musí být psi účastnící se akcí ...
2.2.2014 - Aktuality
K 1.1.2014 vstoupil v platnost předpis o evidenci psů bez průkazu původu.
25.2.2013 - Aktuality
Pro zpřehlednění přihlášek na jednotlivé akce byly provedeny mírné úpravy ...
... přejít na aktuality
Rychlý kontakt

Kancelář JČZBK

Přední Výtoň 193
382 73 Přední Výtoň
CZECH REPUBLIC 

tel: +420 602 827 404

mail: zdenek@zachranari.cz
www.jihocestizachranari.czVýcviková základna

Výcviková základna Spáleniště vznikla přebudováním bývalé střelnice Pohraniční stráže na centrum výcviku záchranářského dění.Mezi obcí Přední Výtoň, ležící na pravém břehu Lipenské vodní nádrže, a hraničním přechodem na rakouské hranici Guglwald se nachází 500 m od zdevastované bývalé roty Pohraniční stráže s názvem Spáleniště bývalá střelnice stejného jména. Tato střelnice PS byla odkoupena Svazem záchranných brigád kynologů od ministerstva vnitra se záměrem vybudovat zde moderní základnu pro výcvik záchranných psů.
SZBK předal zakoupený objekt Spáleniště do spravování Jihočeské záchranné brigádě kynologů, jejíž členové se s velkou chutí pustili do přestavby areálu pro plánovanou potřebu výcviku záchranných psů. Přilehlé prostory přímo nabízely skvělé využití pro záchranářské tréninky všeho druhu: stopování, náročných terénních prací, sutinových prací a pochopitelně i vodních prací na lipenské hladině. Formou grantů, mnoha sponzorských příspěvků a hlavně na základě stovek hodin obětavé práce mnoha členů JČZBK tak vyrostla moderní výcviková základna s velmi solidním technickým zázemím. Ubytovací kapacita objektu dnes plně pokrývá potřebu nejen Jihočechů, ale celého svazu, jehož jednotlivé brigády se zde v průběhu roku podle plánu střídají na výcvikových soustředěních. Základna Spáleniště po svém dokončení je schopna přijmout a bez problému zajistit jakoukoli kynologickou akci, ať již se jedná o výcvik, školení nebo výstavu. Mezinárodní akce dosud zde uspořádané měly v zahraničí vždy vynikající odezvu. Fantastická příroda těsně obklopující výcviková zařízení je umocněna i přítomností vzácných obyvatel Chráněné krajinné oblasti Šumava, jako rysů, jelenů, černé zvěře a dokonce i několika exemplářů losa, kteří se sem zatoulali až z polské Bialověže.
Základna Spáleniště je dnes odborně i technicky vybavena pro všechny druhy záchranářské činnosti, takže není problém zde konat zkoušky jakéhokoli výcvikového směru. Je vybavena překážkami nejen pro zkoušky podle českého zkušebního řádu, ale i mezinárodního řádu IPO-R, a celou řadou dalších. Je zde možno nacvičovat i slaňování se psy a všechny způsoby vyhledávání živých i mrtvých osob. Pro nácvik vodních prací je na břehu Lipna v loděnici k dispozici kompletní materiální vybavení včetně raftových člunů.
Správa CHKO Šumava hned v začátcích podmínila přestavbu vojenského objektu na základnu výcviku záchranných psů i přístavbou sedlové střechy namísto dosavadní ploché plechové a inovaci ubytovacích kapacit ve srubech. Shánění peněz po tisícikorunách na tak náročné úkoly dalo mnoha členům JČZBK pořádně zabrat. Členskou schůzí tehdy musela být odhlasována i krizová varianta, že každý člen přispěje 10 000,- Kč z vlastní kapsy, aby se Jihočeská brigáda nestala v žádném případě neplatičem.


Proměny Spáleniště

Proměny výcvikové základny Spáleniště jsou od roku 1996 do současného stavu velmi výrazné. Na některých historických fotografiích se nechce ani věřit, jak původní střelnice Pohraniční stráže vypadala.

... více na: Proměny

Generální partner
Vstup pro členy JČZBK | Přihlásit
Kronika brigády
Kalendář akcí
... přejít na plán akcí
Nejbližší akce


Jaderná elektrárna Temelín skupina ČEZDŘEVO - PALETY - VLK s.r.o.Jihočeský krajKrmení BritCRnet, s.r.o.Jiva Jirák


Reklama:
Nejlevnější nákladní pneu najdete v e-shopu na adrese www.lkwpneu.cz.