Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu vládou dne 12.3.2020 jsou všechny akce a pronájmy do odvolání zrušeny !!! Průběžné informace naleznete v aktualitách.

Černá sobota

Všichni kynologové jsou zajedno, že psí život je nespravedlivě krátký. Měl by být srovnatelný s koňmi, kteří jsou stejně nádherní a potřební.


Černá sobota
Jaroslav Sedlák 11.11.2012 5552x In memoriam

To ale uvažují v dimenzích desetiletí, když při dovršení tohoto jubilea odcházejí zpravidla záchranářští psi do zaslouženého důchodu. Osud je ale k některým ještě krutější a pobyt vyměřený na této planetě jim dokáže necitelně zkrátit. Nekompromisní verdikt tak postihl nesmírně nadějnou fenu německého ovčáka Cherr z Perštátského mlýna psovodky Jitky Tomanové již ve čtyřech letech. Její temperament a záviděníhodná chuť do práce ji předurčovaly k plnění nejnáročnějších výcvikových cílů. Plynule a zdánlivě zcela bez problémů splnila požadavky čtrnácti zkoušek včetně B-stupňů v sutinách i ve vodě a začala se už stavět na start nejobtížnějších soutěží. Stříbrný pohár z TOP-kategorie mistrovství světa FCI se ale stal její trofejí poslední. Nebylo jí osudem dopřáno ani splnění mateřství: spolu s ní zahynulo i sedm počínajících životů v jejím lůně. Spolykané kousky petláhve vykonaly velmi rychle dílo zkázy. Nenahraditelně potrhané perforované střevo s následným vnitřním krvácením již nedokázala zachránit ani rychlá operace na vimperské veterině. Desítky psovodů dávají petláhve svým psům na hraní nebo za účelem rychlého a spolehlivého vyčištění zubů od nežádoucích nánosů již dlouhou řadu let. V tomto případě však Osud rozhodl nekompromisně jinak... Již asi před pěti lety odešla ve velmi krátkém časovém úseku značná část jihočeské výkonnostní špičky. Pomalu a systematicky se tato generační výměna již začínala konsolidovat, než byla vloni narušena těžkým zdravotním problémem bílého švýcara Cherokeeho Taien a sotva Jihočeši začali jásat nad jeho doslova zázračným uzdravováním, přichází další ledová sprcha. Jitko, drž se, víme, že Cherr je sice velmi těžko nahraditelná, ale máš v brigádě sedmdesát kamarádů, kteří s tebou cítí a na které se můžeš stoprocentně spolehnout…


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknou článek
Podobné články

  Odchod gentlemana

  Nesmírně si vážím psů a americký stafordšírský teriér patří do elitní skupiny plemen, kterých si pro jejich povahové vlastnosti vážím obzvláště.

  In memoriam

  Odešel horal

  Zatímco někteří se právě radují z vítězství či z úspěšných zkoušek, jiným se do očí derou slzy...

  In memoriam

  Odchod z Andělského dvorku

  Ártů z Andělského dvorku právoplatně patřil mezi nejlepší psy v Jihočeské záchranné brigádě kynologů. Úspěšně složený atest ve specializaci plošného ...

  In memoriam

  Smutná zpráva

  Ve středu 8. 11. 2017 nás všechny zasáhla zpráva o smrti dlouholetého člena jihočeské záchranné brigády, kamarádského, věčně usměvavého "horala" Vlastíka Maxy.

  In memoriam