Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Horská prověrka

Prověrky praktického nasazení pořádané již šestým rokem Svazem záchranných brigád kynologů ČR se již pevně zařadily mezi nejnáročnější a nejzajímavější prověření připravenosti kynologického týmu na praktické nasazení.


Horská prověrka
Pavel Troller 30.5.2023 416x Speciální akce

Jednou ze základních idejí PPN je prověřit připravenost dvojice psovod – pes po náročných dvoudenních přípravných cvičeních, unavených po zvýšené fyzické i psychické námaze a ve stresu. Tedy bez možnosti nastupovat s nabuzeným psem s vyladěnou formou jako na běžné zkoušky, závody, atesty, ale jako v běžném životě, kdy psovod nikdy nezná dobu svého dalšího povolání na zásah.

Moravskoslezské Beskydy k těmto cvičením poskytly skutečně odpovídající podmínky. Dva předprověrkové dny trávili nastupující psovodi postupně nočním prohledáním cesty vedoucí strmou horskou bystřinou, čtrnáctikilometrovým přesunem přes masiv Lysé hory do základního tábora, dalším nočním součinnostním cvičením v někdy až extrémně strmých terénech.

Vlastní prověrky probíhaly od pátečního odpoledne v obdobném duchu, psovodi postupně prohledali více než 30 hektarů horských lesů a několik kilometrů okolí cest. Osm nastupujících si muselo doslova hrábnout až na dno svých sil, v konečném hodnocení uspěli tři z nich. Všem ale navždy zůstane vzpomínka na účast na této prestižní akci.

Jedním z nejvýznamnějších přínosů prověrky jsou pro všechny zúčastněné psovody, figuranty, pomocníky a organizátory diskuze na závěr prověrek. Postupně se rozebírají treky, taktika, způsob provedení i chyby jednotlivých psovodů, což je zejména pro méně zkušené účastníky neocenitelný a jinde nezískatelný bonus.

Jihočeši byli na prověrkách tentokrát zastoupeni šesti členy v různých funkcích. Jsme velmi rádi, že SZBK ČR se po letech stagnace zavedením PPN vydal touto cestou, podstatně zkvalitnil přípravu svých členů na praktické zásahy a naše brigáda může být součástí této progresivní organizace.

 


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknou článek
Podobné články