Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Smrtící Lipno

Lipno dokáže být nebezpečné ve všech ročních obdobích. I letní romantická projížďka po jezeře se může rázem změnit v obrovské drama.


Smrtící Lipno
13.12.2011 8683x Zásahy

Opalující se dvojice na gumovém člunu uprostřed sluncem zalité jezerní hladiny při náhlém poryvu větru často nestihne dopádlovat ke břehu. Mračna bleskově se vynořující nad souvislou hradbou šumavských vrcholků s vichrem a blesky jsou pravidelnými posly zkázy. Podobný osud postihl i tři německé mladíky toužící o prvním prosincovém víkendu zarybařit si na Lipně poblíž ostrova zvaného Tajvan, na kterém tábořili a pekli ulovené ryby. Při náhlém převržení loďky se jeden z nich bleskurychle zbavil těžkého kabátu a ze všech sil plaval ke břehu. Volal i na své dva druhy, aby se zbavili svršků a vydali se za ním. Ti se však příliš dlouho zdrželi u převržené loďky a ve vodě, pouhé dva stupně teplé, neměli již šanci doplavat. Mohutná pátrací akce policie trvala plné čtyři dny, než mohli policejní potápěči vyzdvihnout ze šestimetrové hloubky obě pohřešovaná těla. Vyhledávací práce kynologů pro usnadnění činnosti potápěčů byla tentokrát skoro metrovými vlnami po většinu času téměř znemožněna. Po vyčerpávajcí spolupráci mezi složkami IZS považuje psovod Milan Bukáček oznamovací štěkot své feny chesepaeka Hissy za velmi úspěšný pokus, přestože nedokázal vymezit pachové centrum na méně než padesátimetrový okruh a překrývání dalšími psy již nebylo možné. Mohutné vlny, značná hloubka, nízká teplota vody a silné poryvy nárazového větru jsou aspekty nesmírně ztěžující práci všech záchranářů, ale kynologů především. Policie ČR odvedla při tomto vysilujícím zásahu naprosto brilantní práci a předvedla, že má ve svých řadách stále dostatek dokonalých profesionálů. Po takto úspěšném zásahu zbývá jen vyslovit zbožné přání, aby součinnost integrovaného záchranného systému fungovala vždycky takto bezchybně. Proč však nejsou v takto extrémních podmínkách rybářům při pobytu ve člunech předepsány záchranné vesty, to nikdo neví. A oba zmařené jednadvacetileté životy zůstávají obrovskou rodinnou tragedií...


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknou článek
Podobné články

  Pátrání v bažinách

  Obrovským plusem Jihočeské brigády je skutečnost, že dokáží rychle zformovat mobilní zásahové družstvo i v dost nepříznivém čase.

  Zásahy

  Neradostné úspěchy

  Každý jihočeský záchranář cvičí především pro použití v praxi. Ani sebevětší úspěch v této oblasti však nemusí být vždy potěšující.

  Zásahy

  Den psích záchranářů

  Od roku 2008 je vždy poslední neděle v dubnu vyhlašována jako Mezinárodní den záchranných psů.

  Zásahy

  Mlýn dosloužil

  Ještě se rok 2013 nerozběhl a trhosvinenská policie žádá pomoc kynologů při prohledání sutin domu, který se v časném ránu sesul.

  Zásahy