Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Tragické deprese

Ve zcela netypickém průběhu zimy letošního ledna je hladina Orlické nádrže pátracím člunům k dispozici, přestože Lipno hlásí 10 cm ledu.


Tragické deprese
Jaroslav Sedlák 9.1.2014 3546x Zásahy

Ve spolupráci s kriminální službou Policie ČR nastupuje družstvo Jihočeské brigády k prohledání vodní hladiny ve středu 8.1.2014 s podezřením, že prostor u Otavského mostu může ukrývat tělo muže, pohřešovaného od 30. prosince. Těžké deprese, provázející řadu osamělých lidí zejména v období vánočních svátků, mohou být často důvodem nejradikálnějšího a také nejsmutnějšího řešení jejich životních problémů. Indicie, získané policisty po lokalizaci mobilu a zejména nálezu automobilu, nasvědčují tomu, že ani v tomto případě nemůže být sebevražedná varianta úplně vyloučena. Proto, jako již v mnoha případech předtím, nastupuje družstvo jihočeských záchranářů k vyloučení nebo potvrzení této domněnky. Vysláni jsou zkušení psi s momentálně nejspolehlivějšími výsledky ve vyhledávání cadaveru na vodních plochách. Každý pes v družstvu je představitelem jiného plemene, což je právě v záchranářské kynologii největší devízou: všechna plemena bez rozdílu mají stejnou šanci na uplatnění. Jejich úspěšnost závisí především na šikovnosti psovoda a kolektivu, ve kterém se připravují. Orlická přehradní nádrž se svými čtyřmi legendárními mosty je již dlouholetou můrou všech kriminalistů - stačí si jen připomenout vražedné sudy u Žďákovského mostu. I současný konkrétní případ v prostoru Otavského mostu přináší ty nejobtížnější parametry, které si lze pro práci pátračů na vodní hladině představit. Most přes Otavu u Zvíkovského Podhradí je dlouhý 242 m a tyčí se rovných 70 metrů nade dnem koryta. Hloubkoměr potápěčům ukazuje 27 m vody asi 4°C teplé s občasným mírným hladinovým prouděním proti směru toku. Po rozdělení úseků jednotlivým psovodům následuje pečlivé prohledávání vodní plochy. Po dvou hodinách úmorné práce ale třetí nasazený pes projevuje známky zjištění pachu. Stejným způsobem reaguje vzápětí čtvrtý pes a po překrytí dalším psem se stejnou reakcí se zdá, že o existenci utonulého muže nemůže být pochyb. Nastává ten vůbec nejtěžší okamžik akce: vyhodnocení práce psů s co nejpřesnější lokalizací místa nálezu. Obrovská hloubka, ledová voda a nárazový vítr jsou těmi vůbec nejhoršími parametry pro vyhodnocení, jaké si lze představit. Obětaví policejní potápěči po prvním ponoru sdělují, že dno v těchto místech je obrovskou skládkou nejrůznějšího odpadu, téměř znemožňujícího jakýkoli pohyb. Viditelnost je samozřejmě nulová, takže prohledávaný terén je nutno doslova prohmatat. Po předepsané půlhodině ponoru tak dochází k jistotě u pouhých dvou až tří čtverečních metrů. Sisyfovská práce potápěčů, kterou kynologové nesmírně obdivují. Je nesmírně těžké odhadnout, jak dlouho může trvat spolehlivé prohledání vytyčeného čtverce dna o rozměrech cca 30-40 metrů. Nezbývá, než čekat...


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknou článek
Podobné články

  Pohřešovaný řidič

  Dva dny po bezútěšném pátrání v bažinách byli psovodi JČZBK znovu povoláni ke spolupráci při pátrání po nezvěstném řidiči kamionu.

  Zásahy

  Neradostné úspěchy

  Každý jihočeský záchranář cvičí především pro použití v praxi. Ani sebevětší úspěch v této oblasti však nemusí být vždy potěšující.

  Zásahy

  Skoro vánoční pátrání

  Ještě tři dny před Vánoci jsme byli vyzváni ke spolupráci při velké pátrací akci.

  Zásahy

  Planý poplach

  Havárie a požadavky na spolupráci si ten nejpříhodnější čas rozhodně nevybírají, spíše tomu bývá právě naopak.

  Zásahy