Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak se stát členem

Záchranářský výcvik není záležitostí nějaké elitní skupinky lidí. Od nových členů ale rozhodně vyžaduje sportovního ducha a výrazný smysl pro týmovou práci.

Není stanoven žádný výběr plemen přednostně použitelných v záchranářském výcviku a nejsou stanovena ani žádná omezující kriteria pro zájemce o tento druh výcvikové činnosti. Koho záchranářský výcvik nějakým způsobem oslovuje, měl by si jej prakticky vyzkoušet. A kde jinde, než v kolektivu lidí zapálených pro tento druh výcviku. Na jihu Čech funguje výcvik záchranných psů již od roku 1970 a Jihočeská záchranná brigáda kynologů byla oficiálně založena již 17.2.1972.

S jakým psem?

Pro záchranářský výcvik nejsou předurčena ani preferována žádná speciální plemena psů, jedná se o příslušníky mnoha ras, často i křížence. Vždy by se ale mělo jednat o dostatečně temperamentní jedince s vyrovnanými povahami, pevnými nervy, dobrým fyzickým fondem a s výraznými dispozicemi pro pachové práce. Není tedy rozhodující přicházet do kolektivu se psem s průkazem nebo bez průkazu původu, nehraje roli ani velikostní ráz, protože v záchranných družstvech se vyskytují i malá plemena. Mnohem důležitější je jejich schopnost komunikace s lidmi, neagresivita a tolerance k ostatním živým tvorům. V brigádě jsou zastoupeny téměř tři desítky nejrůznějších plemen a jejich úspěšnost je převážně přímo úměrná času, který dokáže jejich psovod do výcviku investovat. Majitel psa hledajícího výcvikové uplatnění by při pocitu, že ho záchranářský výcvik oslovuje, neměl váhat vytočit číslo kvalifikovaného výcvikáře, který mu jistě rád poradí.

Jaký člověk?

Činnost kynologa-záchranáře přináší často dost odlišné situace, než si adept představuje. Každopádně však vyžaduje obětavost, houževnatost, velkou porci odříkání, tvrdé dřiny a odhodlání být prospěšný druhým. Přináší někdy dost těžké okamžiky, náročné nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Kromě dokonalé znalosti výchovy psů a jejich výcviku je od psovoda vyžadována celá řada dalších znalostí a dovedností, které provázejí práci záchranáře: znalost první pomoci, zacházení s motorovými vozidly, motorovými čluny, sněžnými skútry, motorovými pilami, zacházení s lany a uzly, znalost slaňování z vrtulníků apod. Především je však vždy vyžadováno zapálení pro věc, pro záchranářskou činnost a ochota k poznávání problémů souvisejících s prací kynologa-záchranáře. Je vítán každý, koho neoslovil dril běžných městských cvičišť a je ochoten pro záchranářský výcvik něco obětovat. Odměnou je soužití v kolektivu stejně smýšlejících lidí, řada skvělých zážitků se svým psem, desítky nových kamarádů, na které je možno se vždy spolehnout, a stále se rozšiřující škála vzpomínek na nezapomenutelné akce.

Kam se obrátit?

Pro budoucí zájemce o záchranářský výcvik jsou instruktoři Jihočeské záchranné brigády připraveni zodpovědět jakýkoli dotaz ohledně výcviku jejich psa a pomoci v přípravě na zkoušku záchranářské způsobilosti (ZZZ), kterou působení v záchranářském zkušebním řádu začíná. Tato zkouška má hlavně za cíl prověřit, je-li přezkušovaný pes pro tento druh výcviku vůbec vhodný. Instruktoři ve svých regionech podají i vyčerpávající informace o dalších možnostech výcviku i o případném členství v záchranné brigádě.

Tiskopis přihlášky do Jihočeské brigády je k dispozici ke stažení zde.

Info o výcvikových střediscích Jihočeské brigády

České Budějovice Hana Chudá 734 121 217
Netolice Jana Šmídová 602 716 920
Hluboká nad Vltavou             Zdeněk Čmejrek 602 827 404
 Písek  Kateřina Závorková  736 540 412

 


Aktuálně

Sutinový trénink Olomouc

Na posledním zasedání OKK jsme od GŘ HZS dostali nabídku sutinových tréninků v bouraných kasárnách v Olomouci.
Na posledním zasedání OKK jsme od GŘ HZS dostali nabídku sutinových tréninků v bouraných kasárnách v Olomouci.
4.7.2022 14:03

... přejít na aktuality

Nejbližší akce