Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nejzajímavější tuzemská nasazení

1994 Vyšší Brod 

Prvním úspěšným výsledkem psovodů Jihočeské záchranné brigády při praktických nasazeních s policií ČR byl nález rakouského občana v drsných zimních podmínkách Šumavy poblíž Vyššího Brodu. Jednalo se o sebevraha ukrytého pod vrstvou sněhu a pohřešovaného a hledaného rakouskou policií již šest týdnů. Tříhodinovou práci rojnice, složené ze 17 záchranářů a 5 psovodů, ukončil oznamovací štěkot boxera Brixe z Jemčiny, který nalezl mrtvolu muže s prostřelenou hlavou, zapadlou ve skalní štěrbině na vrcholku příkré kamenné stěny asi 30 m od státní hranice. Muž byl v nečekaně zachovalém stavu, patrně v důsledku podchlazení pod sněhem.

1995 Dvořiště 

Zásah dvou jihočeských psovodů na jednom z největších rybníků Dvořišti u Jindřichova Hradce se stal českou premiérou vodních prací záchranných psů. V krajně nepříznivých povětrnostních podmínkách odvedli oba boxeři Assko a Ája fantastický kus práce, když s obdivuhodnou přesností lokalizovali utonulého mladíka v hloubce pěti metrů. Pátrání probíhalo čtvrtý den od neštěstí v dešti a silném větru a trvalo čtyři hodiny.

1996 Český Krumlov 

Hledání staršího houbaře velmi silné postavy s předpokladem zdravotních potíží, který se z ranního výletu nevrátil. Spirála prohledávací trasy naváděla čtyřčlenné družstvo psovodů k prohledávání hustě zarostlých úseků ve směru odchodu naposledy viděného muže. Navzdory všem předpokladům byl muž nalezen uprostřed obilného pole, přes které se snažil zkrátit si cestu. Při prodírání obilím byl stižen infarktem a nalezen mrtev.

1997 Teplice 

Zahajovací nástup ČP lavinářů v Krušných horách byl přerušen požadavkem policie na pomoc při hledání dva dny pohřešovaného šestiletého děvčete. Všichni účastníci přeboru byli odvoláni ze startu a použiti na prohledávání prostorů vytyčených policií. Z důvodného podezření na vraždu byly prohledávány opuštěné lokality v Teplicích. Po dvou hodinách byla akce přerušena oznámením policie, že byla nalezena živá v nedaleké vesnici. Po dalších dvou hodinách byl ČP lavinářů odstartován.

1998 Kounice 

Opakované pátrání po nezvěstném školákovi, který nepochopitelně zmizel pár metrů od svého bydliště v Praze. Několikrát bylo vyvoláno soběslavskými senzibilkami, tvrdícími vždy s naprostou určitostí, že přesně vědí, kde se hledaný chlapec nachází. Probíhalo i ve sklepení a dalších prostorách opuštěného zámku, podzemních chodbách a hospodářských staveních, ale vždy zcela bez výsledku. Použité senzibilky, které se samy přihlásily ke spolupráci, rozhodně nebyly žádným přínosem, přinesly do pátrání pouze zdržení a nervozitu.

1999 Český Krumlov 

Velmi zajímavým případem Jihočechů bylo hledání dlouho pohřešovaného starce stiženého pokročilou sklerózou. Pátrání 12 psovodů rozdělených do dvou rojnic v kopcovitém terénu nad Českým Krumlovem v prostoru Přídolí – Silniční Domky ukončil po čtyřech hodinách usilovné práce obou rojnic nález mrtvoly ležící obličejem v lesním potůčku. Psi zachytili pach mrtvého nesený vodou téměř o sto metrů níže po proudu při přecházení potůčku.

2000 Lipno 

Pátrání po utonulém plavci, který se pokoušel pod vlivem alkoholu přeplaval na druhou stranu jezera. Mrtvola byla lokalizována v hloubce asi osmi metrů v místech pro potápěče nebezpečných nejen z hlediska špatné viditelnosti, ale i zatopených pobořených objektů. V místech identifikovaných nasazeným psem byla použita norná stěna, ve které se po deseti dnech podle předpokladu mrtvola zachytila.

2001 Lomnice-Orlík 

Hledání utonulého muže, který se před týdnem pokusil na řece Lomnici zachránit topícího se vodáka, zabralo cca 8 km říčky včetně vtoku do Orlické přehrady. Hledání se soustřeďovalo na podemleté břehy řeky a vymleté kamenité tůně v počtu osmi psovodů. Po 4 hodinách byl v místech vtoku Lomnice do Orlíka lokalizován nález dvěma psy ze dvou lodí. Utonulý byl zachycen vodním vírem mezi kameny v hloubce 6-8 m téměř 8 km pod místem neštěstí.

2002 Římovská přehrada 

Hledání sebevraha, který vyplul na lodičce na plochu římovské přehrady. Podle úvahy použil motor lodě jako zátěž a připoutal si jej před skokem do hlubiny na tělo. Tři nasazení psi sice označili jedno z nejhlubších míst přehrady, avšak potápěči ani při opakovaných ponorech nikdy tělo nenalezli a patrně vzhledem k použité zátěži ani nikdy nevyplavalo.

2002 Kaplice 

Hledání pohřešovaného obyvatele domova důchodců, který na nedělní odpolední procházce ztratil v lese orientaci a zabloudil. Po neúspěšném pátrání za pomoci vrtulníku s termovizí přizvala policie psovody, s nimiž vytvořili rozsáhlou rojnici. Po třech hodinách pročesávání terénu byl stařec nalezen v lese zcela vyčerpán bez schopnosti pohybu. Za záchranu svého života vděčí nejen labradorovi Candymu, ale i dalším deseti psovodům v rojnici.

2003 Božetice 

Hledání pohřešované stařenky, která podle údajů o jejím zdravotním stavu nemohla být daleko. Podle svědků jí přešourání návsi za pomoci francouzských holí zabíralo celé dopoledne. Proti všem předpokladům však byla nalezena pět kilometrů od místa bydliště ležící obličejem v potůčku asi sto metrů od pěšiny, po níž se ubírala pravděpodobně na návštěvu do sousední vesnice.

2003 Brloh 

Hledání mladého muže bydlícího na okraji vesnice s důvodným podezřením na sebevraždu. Protože nebyl znám směr jeho ranního odchodu z rodinného domku, prohledávalo šest psovodů několik jeho oblíbených míst v nejbližším lesním okolí. Zároveň byl použit pes na vyhledání stopy pohřešovaného u vchodu do bydliště. Nasazený pes Cruis stopu zachytil a zhruba po čtyřech kilometrech trasy dovedl záchranáře do míst, kde se mladík nacházel. Byl zastižen na vrcholku skály, ze které chtěl skokem ukončit svůj život. Tento záměr se podařilo překazit, takže mladík byl zachráněn.

2003 Milevsko 

Hledání mrtvoly podnikatele, pohřešovaného přes půl roku, v prostoru vymezeném kriminální policií na základě indicií sdělených vyšetřovatelem. Všichni čtyři nasazení psi označili na břehu potoka stojící vrbu, která se projevila jako  klasické druhotné centrum pachu. Podle vyhodnocení chování psů a následném určení místa kopání vedoucím zásahového družstva byl pohřešovaný muž vyproštěn asi čtyři metry od paty stromu přesně v označeném místě. Nacházel se pod vrstvou sněhu v půlmetrové hloubce zmrzlého jílu. Zásah byl přítomnými policisty vysoce hodnocen jak po stránce kvality nasazených psů, tak z hlediska vyhodnocení místa nálezu výcvikářem.

2004 Rudolfov 

Hledání starého muže, který po návštěvě vesnické restaurace nedaleko svého bydliště si spletl směr a vydal se po státní silnici na opačnou stranu. Podle svědectví řidiče nočního autobusu byl udělán časový snímek a z místa posledního kontaktu vytyčen tříkilometrový okruh. Odhad se prokázal jako nesprávný, proti všem předpokladům stařík urazil v noci během dvou hodin více než devět kilometrů. Byl nalezen mrtev následkem infarktu několik metrů od silnice v lese, kde si patrně chtěl odpočinout na pařezu.

2006 Římov 

Mnohadenní pátrání po mrtvole zavražděné učitelky, kterou sprovodil ze světa její manžel. Kromě rozsáhlého stavení mlýna byla propátrána celá řada lokalit v lesích, v jamách hledačů vltavínů, smetiště s řadou zaplněných kontejnerů a vodní plochy římovské přehrady. V rámci pátrání bylo poblíž mostu přes přehradu nalezeno tělo jiné oběti trestného činu, muže ležícího na dně již několik týdnů. Vrah podle své úvahy použil všechny dostupné prostředky pro ztížení práce psů, od prolití terénu dezinfekcí, vysypání místností pepřem až po několikanásobné obalení mrtvoly igelitem. Ženu dokonce po zásahu psovodů přemístil na jiné místo a zakopal ji asi metr hluboko do rohu stodoly, kde na ni navršil stará kamna a další materiál..

2007 České Budějovice 

Prohledávání prostoru vymezeného kriminální policií na základě sdělených indicií. Prostor byl zcela výjimečný ne svým rozsahem, ale více než metrovou vrstvou neuvěřitelně zapáchajících odpadků navršených v rozloze celého domku, včetně celé řady nejrůznějších potravin v menším či větším stadiu rozkladu.

2008 Havlíčkův Brod 

Veřejností otřáslo jedno z nejintenzívnějších pátrání po vrahovi devítiletého chlapce, pohlavně zneužitého a následně uškrceného slovenským recidivistou. Pod vedením kriminální policie byla bezvýsledně prohledána celá řada nejrůznějších lokalit včetně několika vodních ploch. Vrah se po dopadení přiznal a zavedl policii k ukrytému tělu, vzdálenému od místa činu několik kilometrů.

2009 Bohdalovice 

Hledání pohřešovaného starého muže se stalo mimořádným nejen počtem dní, ale především tím, že probíhalo o vánočních svátcích a navíc souběžně s druhým případem, pátráním po ženě pohřešované mezi Kamenným Újezdem a Včelnou. Zatím co žena přes prohledané hektary lesů a propátrané dny nebyla nalezena, starý muž byl nalezen i se svým pejskem, se kterým se vydal na procházku, mrtev na dně jímky, do které pravděpodobně sklouzli. Psychicky narušená žena byla nalezena až o tři týdny později u hřbitovní zdi. Smrt ji pravděpodobně zastihla při návratu z toulek v neznámých končinách, protože policejní lékař konstatoval smrt před pouhými několika dny.

2010 Bartochov

Pátrání po zmizelém řidiči kamionu bylo významné rychostí svolání zásahového družstva do jedné hodiny po vyhlášení požadavku policie na spolupráci. Řidič vezl náklad elektrotechniky ze Slovenska do Itálie. Když nedorazil na místo určení, zjistil dodavatel z údajů GPS pozici odstaveného kamionu na odpočívadle E55. Zapečetěný neporušený náklad a uzamčená kabina se všemi věcmi řidiče včetně mobilu iniciovaly propátrání okolí kamionu. Jeden policejní a šest záchranářských psů prohledali okolí do vzdálenosti několika set metrů ve všech směrech. Rojnice pracovala klasickým způsobem včetně propátrání několika přilehlých rybníků. Po skončení bylo možno konstatovat, že pohřešovaný řidič se v terénu nenachází. Byl zjištěn o dva dny později v Brně, kam se dostal v první fázi pěšky, později stopem a v důsledku psychických depresí si údajně téměř nic nepamatoval.

2011 Boubín

Člen Pohotovostní jednotky Jihočeské záchranné brigády kynologů Václav Kučera v podvečer 4.8.2011 byl požádán o pomoc při hledání ztracené houbařky. Starší žena se už delší dobu nevracela, zatoulala se na úpatí šumavského Boubína a rodina nevěděla, co počít. Stařenka sice měla u sebe mobilní telefon, nedokázala však svoji pozici nijak blíže určit, takže hledání muselo začít od místa posledního kontaktu. Pátrání tedy bylo s nadějí svěřeno boxerovi Faustovi, který již víckrát prokázal, že jeho čichové schopnosti jsou velmi dobré. Uplatnil je dokonale i tentokrát, když  stařenku objevil asi po dvou kilometrech.


Aktuálně

Seznam účastníků IH 2018

List of participants IH 2018
7.4.2018 00:00

Pozvánka na Terénní pohár, ZTV1

ZBK Pardubického kraje, 28.4.2018
16.3.2018 00:00

... přejít na aktuality

Nejbližší akce