Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nejzajímavější zahraniční nasazení

Turecko 8/1999

První a nejtragičtější zemětřesení, na jehož následky byli použiti psovodi SZBK. Pracovali převážně na rozvalinách měst Gölcüku, Yalovy a Adapazari a v prvním pětičlenném zásahovém družstvu byli nasazeni jihočeští psi Duxy Sametový čumáček Jaroslava Sedláka, Kiss Krumbox Daniela Sedláka a Drink Dračinec Zdeňka Žilky, Jejich přispěním bylo nalezeno nejen značné množství mrtvých lidí, ale zachráněny i dva lidské životy, přestože odjezd záchranářů provázely značné problémy. Výjezd byl zajištěn humanitární organizací ADRA.

Tchaiwan 9/1999

O měsíc později odlétá v pětičlenném družstvu stejná trojice jihočeských psovodů se psy na pomoc zemětřesením postiženému čínskému ostrovu Tchaiwan. Všichni tři boxeři zde odvedli neuvěřitelný kus záchranářské dřiny v těch nejobtížnějších klimatických podmínkách. Následky zemětřesení zcela srovnatelného co do intenzity i rozsahu jsou však z hlediska škod i lidských životů velmi nízké. Živá osoba nebyla nalezena žádná, přestože družstvo psovodů, tentokrát vyslané prostřednictvím ministerstva vnitra, zasahovalo na místě již 24 hodin po zemětřesení.

Turecko 11/1999

Na opakované turecké zemětřesení, tentokrát s epicentrem o sto kilometrů dále od pobřeží, bylo ministerstvem vnitra vysláno družstvo psovodů opět ve stejném složení, tentokrát ale ve spolupráci s profesionálními pražskými hasiči. Problémy práci záchranářů přinášely nejen zcela odlišné klimatické podmínky s nečekanými nočními mrazíky, ale především struktura prohledávaných objektů (dětská nemocnice, potravinářský obchodní dům apod.).

Indie 1/2001

Čeští psovodi vyjíždějí jako součást mezinárodní jednotky IRO a v počtu čtyř tvoří její polovinu. Vedením IRO byli požadováni Jihočeši, takže odlétají Jaroslav Sedlák s Duxym Sametový čumáček, Zdeněk Čmejrek s Cinou Hlubocké zámostí, Daniel Sedlák s Kiss Krumbox a Jitka Sedláková s Extrou Dračinec. Pracují ve zničených historických městech Adhoi, Bhuj, Bhachau a Ahmadabád postižené oblasti indického státu Gujarat. Kromě desítek mrtvých je v krutých podmínkách horka a prachu nalezena živá pouze jedna stařenka.

USA 9/2001

11. září 2001 se stalo symbolem muslimského teroristického odporu proti všemu americkému. Sebevražedné boeingy rozdrtily Dvojčata, pýchu amerického velkokapitálu, bez nejmenšího ohledu na tisíce nevinných mrtvých. Ministr vnitra ihned povolal první zásahové družstvo kynologů tvořené pěti psovody, v němž jižní Čechy byly zastoupeny boxery Duxym Jaroslava Sedláka a Kiss Daniela Sedláka. Komunikační a dopravní problémy s postiženým New Yorkem však prodloužily čekání na odlet na celou noc, přestože letadlo bylo naloženo a připraveno k odletu. Po probdělé noci přišel nad ránem pro psovody nepochopitelný povel ministra Kavana ke zrušení odletu a návratu domů.

Alžír 5/2003

Africké květnové zemětřesení si přes velmi složitou politickou situaci v zemi vyžádalo mezinárodní pomoc. Akceptovala ji především mezinárodní jednotka IRO, která byla ve čtyřech českých účastnících zastoupena dvěma členy Jihočeské brigády se  dvěma boxerkami, Martinem Lobíkem s Fixií a Markétou Nedvědovou s Catty. Další členka JČZBK  Zuzana Ludvíková s dobrmanem Alfem byla součástí tříčlenného týmu psovodů vyslaného ministerstvem vnitra. Politická situace v zemi nedala psovodům dostatek prostoru k uplatnění jako ostatní dosavadní zahraniční mise, takže alžírské nasazení se stalo nejkratším a nejméně úspěšným zásahem s téměř nulovým výsledkem.

Írán 12/2003

Jedno z historií nejvíc nabitých míst bývalé Persie i současného Íránu, město Bám na bývalé Hedvábné stezce, se působením zemětřesení zcela propadlo do prachu sutin. Záchranáři vyrazili na pomoc opět ve dvou skupinách. Ve čtyřčlenné skupině vyslané vnitrem odlétali z JČZBK Martin Lobík s Fixií Dračinec a Vlasta Maxa s Erikem Leryka, v tříčlenné skupině IRO odlétající z Vídně nastoupil Ivan Straka s Arturem z Letištního okrsku. Kromě nálezů mrtvých osob byla vyproštěna i jedna živá žena.


Aktuálně

Seznam účastníků IH 2018

List of participants IH 2018
7.4.2018 00:00

Pozvánka na Terénní pohár, ZTV1

ZBK Pardubického kraje, 28.4.2018
16.3.2018 00:00

... přejít na aktuality

Nejbližší akce