Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

PPN tentokrát na Šumavě u Jihočechů

Letošní jarní Prověrka praktického nasazení – plochy se po několika letech vrátila na základnu výcviku záchranných psů SZBK ČR Spáleniště, kterou má v péči Jihočeská záchranná brigáda kynologů.


PPN tentokrát na Šumavě u Jihočechů
Bára Andělová 16.5.2024 333x Speciální akce

Díky velmi dobrým vztahům JČZBK se Sborem dobrovolných hasičů Přední Výtoň, Vodní záchrannou službou ČČK ČR Český Krumlov v Dolní Vltavici a vedením Lesů ČR v okolí Spáleniště a Frýdavy, bylo zajišťování terénů i příprava „překvapení“ pro psovody při přesunu k terénu po vodě i po souši jednodušší. Všem těmto složkám ještě jednou děkujeme a vážíme si jejich pomoci.

 

Soustředění a PPN začala jako vždy ve středu v poledne. Nabitý program odstartoval hned po příjezdu prezentacemi a přednáškami o topografii. Vše si psovodi mohli vyzkoušet hned odpoledne v praxi při plnění úkolu propásovat sektor bez použití GPS, pouze podle mapy a kompasu. Jako „duchové“ je doprovázeli figuranti. Sotva ukončili jedno cvičení, následovalo další – přesun na určené místo auty, pak přes potemnělou vodní nádrž Lipno na člunu Vodní záchranné služby ČČK ČR a poté noční úsekové prohledání pobřeží. Nechybělo prověření umění komunikace vysílačkou s VZS i čekání dlouho do noci na posledního člena týmu. Čtvrtek patřil součinnostnímu cvičení - dva týmy psovodů, dva velké sektory. Úkol zněl, rozdělit si sektory a prohledávat daný prostor, dokud nebudou nalezeny všechny ztracené osoby, a hlavně spolupracovat jako tým. Páteční dopoledne si všichni vyzkoušeli navětření na louce na větší či menší vzdálenost.

V pátek po obědě pak začala samotná prověrka. Nastoupilo na ni šest psovodů z různých brigád SZBK ČR a jeden člen KZJ ČR a během 24 hodin pohotovosti každého čekalo celkem 6 hodin práce v terénech. Zpestřením byl přesun k nočním terénům v okolí Frýdavy jízdou „pod majáky“ vozidlem SDH Přední Výtoň i prohledání cesty za tmy, při něm mohli psovodi využít i elektroniku. Nedělní dopoledne pak patřilo „obhajování“ taktiky a postupu práce jednotlivých psovodů a samozřejmě zpětné vazbě od komisařů. Jarní PPN – plochy úspěšně dokončily 4 týmy: 3 členové SZBK - Lucka Dlouhá s Fortunate Desire Diandra, Eliška Vasilenková s Ber-Neber Bonremo Vemsilumpa a Pavel Beran s Forrestem Ruthless a 1 člen KZJ ČR Tomáš Stehlík se psem Cipískem.

 

A teď trochu emocí od člena org. týmu :)

Oficiálně začíná soustředění a následná prověrka ve středu v poledne. Ale jako u každé jiné větší akce, příprava na ni trvá týdny a měsíce před tím. Jsou to hodiny strávené dojednáváním ubytování, zajišťováním a procházením terénů, domlouváním spolupráce s dalšími organizacemi a složkami IZS, vymýšlením nových zajímavých situací a také sháněním figurantů. Bez těch by to totiž nešlo. Figuranti jsou parta lidí, kteří se za jakéhokoliv počasí dobrovolně nechají rozházet v lese, a ochotně tam zůstanou spoustu hodin, dokud je zase někdo nevyzvedne. Za odměnu mají možnost čerpat informace při přednáškách a cvičeních. Někteří jsou už stálicemi a z jiných se v následujících letech stali psovodi-účastníci prověrky. Stejný postup jsem sama vyzkoušela a můžu ho vřele doporučit. Děkujeme figuranti, že s námi jezdíte. Když tedy konečně ve středu po obědě soustředění vypukne, vše běží jako po másle. Odměnou za přípravu, prochozené kilometry v terénech se psovody, skoro probdělé noci a snahu, aby vše probíhalo, jak bylo naplánováno; je pak pro org. tým reakce psovodů. Od okamžiku prvního cvičení až do konce prověrky je na nich vidět jejich zájem a nadšení; snaha dozvědět se ještě víc; radost i zamyšlení ze zpětné vazby od komisařů; výraz překvapení z určitých situací; posmutnělý výraz při zjištění, že v terénu nechali nějakého figuranta; úleva, že jejich pes (i když vypadá, že po 3 dnech práce už nemůže) sotva se dostane do pachu, ožije a najde; a také únava fyzická i psychická, protože šumavské kopce s borůvčím do pasu, prorostlé husté smrčí, zarostlé paseky, potoky i bažiny tentokrát dostatečně prověřily odolnost ani ne tak psů, jako psovodů. V sobotu večer pak ze všech napětí konečně spadne a při nedělním debreefingu, kdy všichni sledujeme na obrazovce práce jednotlivých psovodů a posloucháme vysvětlení jejich taktiky, je na každém z nich vidět, že jim těchto pět dnů hodně dalo. Pro org. tým je samozřejmě potěšující a příjemné hodnocení, že celá akce byla fajn a skvěle připravena, ale důležité je i to, že psovodi jsou schopni rozpoznat nebo uznat své případné nedostatky; dokáží si

vzít k srdci rady; poučit se z chyb svých nebo druhých psovodů a během soustředění si vzájemně vyměňují zkušenosti, které jim pomůžou v dalším tréninku. I díky tomu víme, že to celé má smysl.

Letošní jarní prověrka je tedy zdárně za námi, ještě jednou gratuluji všem úspěšným a držím palce všem budoucím účastníkům.


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknou článek
Podobné články

    Expedice Slaná voda 2019

    Brigáda má za sebou nádherný týden ve sluncem provoněné Itálii. Aktivní dovolená se čtyřnohými parťáky ani letos neměla jedinou chybu.

    Speciální akce

    Expedice Slaná Voda 2023

    Cvičit k moři Jihočeši vyráží pravidelně každé dva roky. V roce 2021 byla na vině pauzy proticovidová opatření, ale letos si brigáda tento legendární - již po ...

    Speciální akce

    Tropická prověrka

    Prověrka praktického nasazení/plochy se bezkonkurenčně okamžitě zařadila mezi nejnáročnější a nejzajímavější prověření vytrvalosti a kondice psa i psovoda v ...

    Speciální akce

    Expedice Slaná voda - nově

    Již pojedenácté vyrazili jihočeští záchranáři se svými psy na týdenní intenzivní výcvik vodních prací na italský poloostrov Gargano.

    Speciální akce